ÇAĞLAYANLAR
ÇAĞLAYANLAR
  • 20,00 TL
Barkod: 9789752105393

Ahmet Hikmet Müftüoğlu, Milli Edebiyat Akımının önde gelen yazarlarındandır.

"Yükseklik, büyüklük, incelik, derinlik gibi ruhu cilalandıracak duyguların halka pek yabancı gelmeyecek sözcüklerle anlatılmasının ve ulus bireylerinin düzeyinin Avrupa halkı seviyesine yükseltilmesine çalışılmasının" yazar ve şairler için ulusal bir ödev olduğuna inanan Ahmet Hikmet, "Çağlayanlar" adlı kitabında topladığı öykülerinde, ulusal duyguları çoşkunlukla dile getirir. Kitapta kimi öyküler, türün özelliklerini zorlar, söylev biçimine bürünür.

Bu kitapTa yazarın, "Çağlayanlar" adlı yapıtındaki öykülerinin yanı sıra, diğer kitaplarında bulunmayan altı öykü ile bir monolog yer almaktadır.

AHMET HİKMET MÜFTÜOĞLU

 

1870’te İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini değişik okullarda tamamladıktan sonra Galatasaray Lisesine verildi. Buraya Tevfik Fikret’le girdi. Edebiyata ilgisi bu dönemde başladı. 1889’da Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Hizmetleri Kaleminde memurluk yaptı. Bu sırada değişik yazarların kitaplarını Türkçeye çevirdi.

Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun çeviri, makale, öykü ve şiir alanındaki ilk ürünleri Hazine-i Fünûn, Servet-i Fünûn gibi dergilerde yayımlandı. II. Meşrutiyet Döneminde Yeni Lisan ve Türkçülük akımlarını benimsedi.

Ahmet Hikmet’in Leylâ yahut Bir Mecnun’un İntikamı, Haristan ve Gülistan, Çağlayanlar adlı üç öykü kitabı; Gönül Hanım isimli bir romanı, Kadın Oyuncak Değildir isimli bir monoloğu bulunmaktadır.

Bunun yanında Antonie A. Parmentie’den Patates, Baronne de Stoff’tan Tuvalet yahut Letâfet-i Âzâ, Alexandre Dumas Fils’ten Bir Riyâzînin Muâşakası yahut Kâmil adlı üç çevirisi bulunmaktadır.

Ahmet Hikmet Müftüoğlu, 1927 yılında yaşamını yitirmiştir.


Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder