TİRYAKİ SÖZLERİ
TİRYAKİ SÖZLERİ
100 TEMEL ESER KLASİK TÜRK EDEBİYATI
  • 25,00 TL
Barkod: 9789752106055


Bazen vazife gereği bazen de başka sebeplerle çok yer gezen yazar, tartıştığı kişilere zaman zaman aşırı bir alaycılıkla karşılık verdi. Mizahî bir tavırla verilen bu karşılıkların bir kısmı Tiryaki Sözleri'ne zemin hazırladı. Bu sebeple sözlerin bir kısmı atasözü gibi her durumda geçerli sözler olmaktan uzaktır.
 

CENAP ŞAHABETTİN

 

1870 yılında Manastır’da doğdu. Babasının ölümü üzerine altı yaşındayken annesiyle birlikte İstanbul’a gitti. İlköğrenimine Tophane’deki Fevziye Okulu’nda başladı. Gülhane Askeri Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Askeri Tıbbiye’ye girdi ve 1889’da doktor yüzbaşı olarak mezun oldu. Tıbbiye yıllarında edebiyat ile ilgilenmeye başladı. Tıp ihtisası yapmak üzere gittiği Paris’te Batı edebiyatını da tanıma fırsatı buldu. 1896’da sağlık müfettişliği yaptığı Cidde’deki gezi izlenimlerini mektuplar biçiminde Serveti Fünun dergisine yolladı. İçtihat, Hak, Tanin, Hadisat, Kalem gibi dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı.

Şiir, gezi, oyun ve makale türlerinde eserler veren Cenap Şahabettin’in bazı yapıtlarışunlardır: Tâmât, Hac Yolunda, Nesr-i Harp, Nesr-i Sulh ve Tiryaki Sözleri, Körebe.

Cenap Şahabettin 1934 yılında yaşamını yitirdi.


Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder