ROMANINDAN KAÇAN KAHRAMAN
ROMANINDAN KAÇAN KAHRAMAN
GORDON McAlPINE     
Çevirmen: Duygu Akın    
  • 18,00 TL
Barkod: 9786059848107   Sayfa Sayısı: 240   Orjinal İsim: Woman With a Blue Pencil

ABD’de yaşayan Japon asıllı genç yazar Takumi Sato, bir cinayete kurban giden karısının katilinin peşine düşen Sam Sumida’nın hikâyesini konu edinen bir roman yazmaya başlar ve ilk bölümlerini New York’taki bir yayınevine gönderir. Fakat tam da o günlerde Pearl Harbor saldırısı yaşanmış, ardından ABD’de yaşayan Japonlara yönelik sistemli saldırılar ve şoven-ırkçı propaganda makinesi devreye girmiştir. Bu koşullarda, ticari ve politik kaygılarla dosyası reddedilen Sato’ya, editör Maxine Wakeeld’ın bir önerisi vardır: “Vatansever” duygulara hitap eden, “kanıyla canıyla Amerikalılaşmış” Koreli özel dedektif Jimmy Park’ın kahramanı olduğu popüler bir casusluk romanı yazmak ister mi acaba?

Takumi Sato, ABD’de yaşayan Japonların gönderildiği toplama kampında kendi romanını da yazar (Değiştirilen), ondan isteneni de (Orkide ve Gizli Ajan). Tüm bu süreçte yayınevinin editörü Maxine Wakeeld’ın karanlık gölgesi -mektuplarla da olsa-üzerinden kalkmayacaktır.

Gordon McAlpine’in zekice kurguladığı, iç içe geçen ve birbirini etkileyen bu üç hikâyeden oluşuyor Romanından Kaçan Kahraman. Çokkatmanlı bir eserin sahip olması gereken tüm nitelikleri taşımakla kalmıyor; yoksullar ve “ötekiler” için şiddet ve yıkım getiren bir dönemin eleştirisini de dürüstçe ve iyi bir edebiyat yapıtına yakışacak ustalıkla yapıyor.

GORDON McAlPINE

Gordon McAlpine günümüz Amerikan edebiyatının önemli isimlerinden biridir; romanları, kurgu dışı kitapları ve ortao- kul öğrencileri için kaleme aldığı eserleri dünyanın birçok ülkesinde yayımlanmış, birçok kitap dergisinde ve antolojide çalışmalarıyla yer almıştır. Kitap eleştirmeleri onu, “anlaşılır, açık, şiir gibi dili olan bir yazar” diye tanımlamakta, yapıtla- rının kurgusu övgü konusu olmaktadır. Romanından Kaçan Kahraman yazarın Türkiye’de yayımlanan ilk kitabıdır. Yazar, karısı Julie ile birlikte Güney Kaliforniya’da yaşamak- tadır.


Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder