RÜZGARIN GÖLGESİ
RÜZGARIN GÖLGESİ
Çevirmen: Mustafa Karabiber    
  • 0,00 TL
Barkod: 9789752105584   Sayfa Sayısı: 528   Orjinal İsim: LA SOMBRA DEL VIENTO

Tutkulu bir gerilim romanı olan Rüzgarın Gölgesi İspanya’da Franco devrinde geçen güçlü bir edebi yapıt.
İspanya’da üç yıl önce yayınlanır yayımlanmaz büyük yankılar uyandıran Rüzgarın Gölgesi, kısa bir süre sonra en çok satan kitaplar listesine girmeyi başarır. Roman, Almanya ve İngiltere baskılarında da büyük başarı kazanır. Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Zafon’un eseri için “Her şeyi bir kenara atıp bir gecede soluksuz okunacak bir roman... Büyük bir zevkle okunuyor,” diyor.

Barcelona’da bir kitapçının oğlu olan Daniel’den dinlediğimiz romanın konusu, harika bir buluşla açılır: “Unutulmuş kitaplar mezarlığı”. Romanın kahramanı Daniel, 1945 yılında, on yaşındayken kitapların esrarengiz dünyası ile tanışır. Bu fantastik yerin tarifinden sonra Ruiz Zafon ustalıklı bir dönüş ile romanın akışını devam ettirecektir. Roman, Daniel’in babasının oğluna yaptığı şu açıklama ile devam eder: “Geleneğe göre Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı’nı ilk kez ziyaret eden kişi bir kitap seçmek zorundadır ve herhangi bir kitabı evlat edinen, onun kaybolmasına asla izin vermez onun her zaman yaşamasını sağlar.”

Esrarengiz bir yazar: Carax
İspanya’daki iç savaştan birkaç yıl sonra Barcelono’da kitapçı Daniel Sempere’nin oğlu Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı’nda Rüzgarın Gölgesi adlı uzun yıllardır unutulmuş bir roman bulur. Kitabı okuduktan sonra esrarengiz bir düelloda öldüğü söylenen yazar Julian Carax hakkında bilgi edinmek genç çocukta bir saplantı haline gelir. Fakat Carax’ın eserlerini bulmakta zorlanır. Çünkü kimliği bilinmeyen bir koleksiyoncu kitapları birer birer bulup, yakarak ortadan kaldırmaktadır. Çenebaz, anti faşist, eski bir casus dahil birkaç karakterin de yardımıyla Daniel, Carax’ın yaşam öyküsünü parça parça birleştirmeye başlar ve ortaya marazi harika gotik bir melodram çıkar.


Rüzgarın Gölgesi’nin Daniel’in eline geçtiği duyulunca bazı kimseler kitabı almak için çocuğa cazip teklifler yapar… Ama Daniel kitaba karşı olan sorumluluğunu bilir. Fakat birisi yıllardır Carax’ın kitaplarını toplayıp onları yok etmeyi iş edinmiştir. Bir kitabın koruyucusu olmak aynı zamanda tehlike de içermektedir.
Daniel, yavaş yavaş 1920 ve 30’larda Paris’te, daha sonra da Barcelona’da başka eserleri de yayınlanan yazarın hayat hikayesini öğrenir.

Carax ve eserleri
Bir hayalet gibi varlığını sürdürmeye çalışan Carax, bir varyete kulubünde piyanistlik yaparak hayatını kazanırken diğer yandan da roman yazma çabaları içinde başarısızlıktan başarısızlığa koşar durur. Adamın yaşamının izlerinin çoğu yok olmuştur. Romanın akışı içinde Daniel, adım adım ilerleyerek yazarı tanıyanlardan onun hakkında ufak tefek bilgiler edinir. Fakat Lain Coubert (Carax’ın Rüzgarın Gölgesi adlı kitabındaki şeytan figürüdür) yıllardır yazarın tüm izlerini ortadan kaldırmaya özellikle de geride kalan kitaplarını yok etmeye çalışmaktadır. Romandaki sinsi karakter yalnızca Coubert değildir. 1950 yılında Barcelona cinayet masası baş dedektifliğine yükselen fırsatçı, sadist kötü adam Francisco Javier Fumero da garip bir şekilde tutkuyla Carax’ın peşine düşmüştür.

Daniel, yavaş yavaş tüm hikayeyi öğrenir ve zamanla bundan başka bir şey düşünemez olur. Bu arada kör bir kadına aşık olur. (Bir zamanlar Carax’ın romanlarına tutku ile bağlı olan birine) Kitapçı dükkanında çalışmaya gelen ve Daniel’e araştırmalarında yardımcı olan Fumero’nun kurbanlarından biri olan Fermin Romero de Torres’i adamın elinden kurtarır.
Daniel tahmin ettiğinden daha karmaşık ve gizemli olan Carax’ın öyküsüne kendini fena halde kaptırır. Daha sonra da parçaları birleştirir. Bazı karakterler, geçmişi inkar ederler. Daniel kendini bu kargaşanın ortasında bulur.

Roman ihtiras, intikam, karşılık görmeyen aşk, düş kırıklıkları ve biraz da kefaret
ödemeden oluşuyor. Daniel müthiş bir kahraman değil ama sempatik bir figür… Fazla hırsı olmayan, hataları fazlasıyla insancıl olan biri… Fermin ise her şeye çare bulan harika bir arkadaş… Romandaki diğer karakterler de tam yerlerine oturuyor.

CARLOS RUIZ ZAFON

Yazar hakkında bilgi mevcut değil.
Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Yazarın Diğer Kitapları

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder