BİR ADIM GERİDEN
BİR ADIM GERİDEN
HENNING MANKELL     
Çevirmen: Fatoş Dilber    
  • 0,00 TL
Barkod: 9789752103863   Orjinal İsim: One Step Behind


Bir adım geriden
Roman dedektifin direksiyon başında uykuya dalıp ölümcül bir kaza geçirmesiyle başlar. Wallender’in sağlığı bozulmuş şekeri yükselmiştir ve prostattan yakınmaktadır. Aşırı şişmandır, tansiyonu yüksektir ve gün geçtikçe bozulan İsveç toplumu onu iyice huysuz bir adam haline dönüştürmüştür. Roman boyunca süren belirgin bir olumsuz hava vardır ve karamsarlık kendi içinde bir ilaç gibidir; Mankell “Birçok kişi karamsarlığı tipik İskandinavyalı davranışı olarak tanımlıyor,” diyor. “Belki bu bize atalarımızdan miras kaldı.” Ancak Mankell okuyucularının özellikle de İsveç Polis Teşkilatı’ndakilerin onun karamsar eserlerini çok sevdiklerini itiraf ediyor.

Bir Adım Geriden, yaz dönümü gecesi üç gencin ormanda düzenledikleri eğlencede cinayete kurban gitmeleri ile başlar. Gençler, gözetlendiklerinden habersizdirler ve bu onların sonunu hazırlayacaktır. Kısa bir sonra da Dedektif Wallander’in meslektaşlarından biri de cinayete kurban gidecektir.

HENNING MANKELL

Henning Mankell 3 Şubat 1948'de İsveç'in kuzeyindeki Härjedalen'de doğdu. Annesi aileyi terk etmiş olduğu için babası tarafından büyütüldü. On yedi yaşında Stockholm'e giderek Riks Tiyatrosu'nda yönetmen yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1968'de yönetmenliğe ve yazarlığa adım attı. İlk romanı Kaybolan Esir Kampı 1979'da yayımlandı. 1985'te Maputo'da bir tiyatro topluluğu kurmak üzere aldığı davet sonucu gittiği Mozambik ikinci vatanı haline geldi.

1990-98 yılları arasında yazdığı, kahramanı Komiser Wallander olan polisiye romanlarla dünya çapında ün kazandı: Mördare Utan Ansikte (Ölümün Karanlık Yüzü, Altın, 2000), Hundarna i Riga(Riga'nın Köpekleri), Den Vita Lejoninnan (Beyaz Aslan, Altın, 2000), Den Femte Kvinnan (Beşinci Kadın, Altın, 2002) vd.Bunların yanı sıra konusu Afrika'da geçen romanlar, tiyatro oyunları, çocuk ve gençlere yönelik kitaplar da yazdı. 2001'de İsveç'te kendi yayınevi Leopard Förlag'ı kuran Mankell, yılın yarısından çoğunu geçirdiği Maputo'da Teatro Avenida'nın da yöneticiliğini yapmaktadır. İsveççe yazdığı Rüzgârlara Söyleyen ilk olarak Comédia infantil adıyla 1995'te Stockholm'de yayımlanmış, aynı adla Solveig Nordlund tarafından filme uyarlanmıştır.


Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Yazarın Diğer Kitapları

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder