EKONOMİDE KURTULUŞ SAVAŞIMI
EKONOMİDE KURTULUŞ SAVAŞIMI
L. HİLAL AKGÜL     
  • 12,00 TL
Barkod: 9789752106802   Sayfa Sayısı: 176

Altın Kitaplar, Ekonomide Kurtuluş Savaşımı isimli araştırması ile Kurtuluş Savaşı Kütüphanesi dizisine devam ediyor. Dr. L. Hilal Akgül’ün kaleme aldığı Ekonomide Kurtuluş Savaşımı, Türkiye Cumhuriyet’nin kuruluş yılı 1923’ten Demokrat Parti’nin iktidara geldiği 1950’ye dek geçen dönemin ekonomik uygulamalarını inceliyor.

Daha önce aynı dizi içinde Burak Gülboy’un Birinci Dünya Savaşı Tarihi; Levent Ürer’in Mondros’tan Mudanya Mütarekesi’ne Türk Dış Politikası; Namık Sinan Turan’ın Hilafetin Tarihsel Gelişimi ve Kaldırılması; Emin Karaca’nın 150’likler isimli kitabı okurlarla buluştu.

Prof. Dr. Toktamış Ateş’in katkılarıyla hazırlanan Kurtuluş Savaşı Kütüphanesi Dizisi’nin yeni kitabı Ekonomide Kurtuluş Savaşımı, Yeni Türk Devleti’nde ekonomik gelişmeye nasıl ulaşılmaya çalışıldığı ve bu anlamda ne gibi sonuçlar elde edildiğini anlatıyor. Kitabın yazarı Doktor L. Hilal Akgül, çalışmasının amacını, “Bugünü ve yarını anlayabilmek adına, düne ilişkin bazı bilgilerin derlenmesi ve sunulması” olarak tanımlıyor. Akgül, bu nedenle; “Türk Ulusal Kurtuluş Savaşımı’nın ‘tamamlanabilmesi’ için ekonomi alanını ilgilendiren hangi adımların atıldığının” araştırıldığını söylüyor.

Ekonomide Kurtuluş Savaşımı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından Demokrat Parti’nin iktidara gelişine kadar olan dönemi kapsıyor. Bölümlerden ilki 1920’li yılları, ikincisi devletçi ekonomi politikalarının gündemde olduğu 1930’lu yılları, üçüncüsü devletçiliğin tasfiyesine yönelimin belirginleştiği 1940’lı yılları ve dördüncü bölüm ise devletçiliğin tasfiyesine yönelimin siyasal düzlemdeki kimi yansımalarını dile getiriyor.

Kitabın Türkiye Cumhuriyet’nin 1920’li yıllarına ilişkin olan Devletçilik Öncesi “Liberal” Dönem adı verilen birinci bölümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı Devleti’nden devraldığı ekonomik mirasın ana hatları sunuluyor.
Genel Hatlarıyla Devletçilik adı verilen ikinci temel bölüm, “korumacı” ve “korumacı-devletçi” politikaların uygulandığı 1930’lu yılları kapsıyor.
Kitabın Devletçiliğin Tasfiyesine Yönelim başlıklı ve İkinci Dünya Savaşı’yla İkinci Dünya Savaşı’nı izleyen dönemi içeren üçüncü ana bölümü, üç temel konu çerçevesinde inceleniyor.
Son bölümde ise Devletçiliğin Tasfiyesine Yönelimin Siyasal Düzlemdeki Yansımaları başlığı yer alıyor.

Ekonomide Kurtuluş Savaşımı; çok partili siyasal yaşama geçiş ve dolayısıyla14 Mayıs 1950’de iktidara gelecek olan Demokrat Parti’nin ve iktidar partisinin sürdürdüğü hazırlıkları sıralayarak noktalanıyor.

L. HİLAL AKGÜL
1973 yılında İstanbul?da doğdu. Lise ğitimini İstanbul Etiler Lisesi?nde, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü?nde tamamladı. Yüksek lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararas
Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder