500 TÜRK SANATÇISI / PLASTİK SANATLAR
500 TÜRK SANATÇISI / PLASTİK SANATLAR
  • 35,00 TL
Barkod: 9789752105041   Sayfa Sayısı:   Orjinal İsim: 500 TÜRK SANATÇISI / PLASTİK SANATLAR

Prof. Dr. Ayla Ersoy’un kaleme aldığı 500 Türk Sanatçısı / Plastik Sanatlar, XIX. Yüzyılın ortalarından XXI. Yüzyıla kadarki dönemde Çağdaş Türk Sanatı’nın oluşumunu sağlayan resim, heykel ve seramik sanatçılarını bir araya topluyor.
Altın Kitaplar, okurlarına, Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları’nın tamamını içinde toplayan değerli bir çalışma sunuyor: 500 Türk Sanatçısı / Plastik Sanatlar.
Prof. Dr. Ayla Ersoy’un kaleme aldığı eser, Çağdaş Türk Sanatı’nın gelişimini sağlayan önemli isimleri yan yana getiriyor. “Böyle bir çalışma yapmayı planladığımda dostlarım 500 sanatçı çıkar mı, diye endişelerini ortaya koymuşlardı,” diyor Prof. Dr. Ayla Ersoy. “Oysa sınırlama zorunluluğu nedeniyle pek çok sanatçıyı kitaba alamadım. Özellikle gençlere yer vermedim. Çalıştığı alanda en az 10 yıl süreklilik göstererek kendini sanatçı olarak kabul ettirmiş olmalarına özen gösterdim.
Kitapta, sanatçılar dönem, üslup veya kronolojik olarak sınıflandırılmadan, soyadı alfabetik sıralamasına göre yer alıyor. Her sayfada, sanatçının,sanatsal özelliklerini yansıtan renkli bir yapıtı sergileniyor. “Böylece,” diyor Ersoy, “Çağdaş Türk Plastik Sanatları’nın tamamını içinde toplayan, bu kapsamda bir çalışmanın ilk örneği oluşmuş oldu. Türk Sanatı ile yeni ilgilenmeye başlayanlar ve sanat eğitimi alan öğrencileri için açık, anlaşılır bir dille yazmaya özen gösterdim, okuması ve kullanması kolay bir kitap oldu.”

 

Prof. Dr. AYLA ERSOY

Yazar hakkında bilgi mevcut değil.
Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder