EVLİLİK RAPORU
EVLİLİK RAPORU
  • 22,00 TL
Barkod: 9789752117013   Sayfa Sayısı: 400

Evlilik, ilk görülmeye başlandığı insan topluluklarından günümüze kadar, çağlar boyunca temel nitelikleri değişmeden varlığını sürdüregelmiş olan 4.000 yıllık bir kurumdur. İnsanın belki de doğadışı olarak kurduğu, geliştirdiği ilk kültür olgusudur. Bir kültür ürünü olduğu için de, bütün insani zayıflıklarımızı bünyesinde taşır ve zamanla gelişip değişime uğramış olsa da, temelinde ilk varoluşundan beri tek bir büyük amaca hizmet eder: mutluluk.

Cinsel ve ruhsal uyum, evli çiftlerin en çok aradıkları, ancak pek azının bulabildiği bir mutluluktur. Bu kitap 1.000 kişiye uygulanan muayene ve anket verilerinden seçilen 150 evli çiftin iki yıl süreyle klinik düzeyde izlenmesi sonucunda hazırlanmıştır. Eşler arasındaki sorunların ruhsal-cinsel ve toplumsal kaynaklarını irdeleyerek; bu sorunların psikoterapi, seksterapi ve kognitif terapi yoluyla çözümlenmesi amacıyla yazılmış olan Evlilik Raporu, evli çiftlerin yakındıkları sorunlara çözüm getireceğine inandığımız, ülkemizde bu konuda yayımlanan ilk bilimsel araştırma ürünüdür.

PROF. DR. KURBAN ÖZUĞURLU

Prof. Dr. Kurban Özuğurlu, 1924 yılında Kars’ın merkeze bağlı Çakmak köyünde dünyaya geldi. Kars Lisesi’ni birincilikle bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak oradan 1952 yılında mezun oldu. Anadolu ve İstanbul’da uzun yıllar pratisyen hekim olarak çalıştı. 1960-1964 yılları arasında İ.Ü. Genel Psikoloji, Deneysel Psikoloji, Sosyal Psikoloji ve Sosyal Antropoloji bölümlerini tamamlayarak psikolog; daha sonra yine aynı üniversitenin Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlığını tamamlayarak psikiyatr olmuş ve emekli olana dek Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’nde profesör olarak görev yapmıştır.

Bilimsel çalışmalarını Türkiye koşullarına uygun grup psikoterapisi ve davranış bozuklukları üzerinde sürdürmekte olan Prof. Dr. Kurban Özuğurlu evli ve iki çocuk babasıdır.


Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder