GÖLGESİNİ ÇİĞNEYEN KADIN
GÖLGESİNİ ÇİĞNEYEN KADIN
  • 0,00 TL
Barkod: 9789752105720   Sayfa Sayısı:   Orjinal İsim: GÖLGESİNİ ÇİĞNEYEN KADIN

Zeliha Akçagüner, "Gölgesini Çiğneyen Kadın" isimli romanı ile bu kez Altın Kitaplar aracılığıyla okurla buluşuyor. Adını daha önce çocuk-gençlik kitaplarından tanıdığımız yazar yeni romanında iki kadının -Banu ve Halise- yaşamlarını kurguluyor.

"Gölgesini Çiğneyen Kadın", 1930 ile 1960 yıllarında arasında pek tanınmayan bir Anadolu kasabasındaki yaşamı -aile ilişkilerini ve olayları- romanın baş kişisi Banu’nun geriye dönüşleri ve çocuk haliyle bu güne bağlayarak anlatır.

Banu ile çocukluk arkadaşı Halise’nin yıllar sonra karşılaşmaları iki yaşlı kadını sürekli geçmişe yolculuğa çıkarır. Banu ve Halise, yaşama apayrı gözlerle bakan iki kadındır. Halise’nin içe dönük, kendi çevresine kapanmış yalın ve tekdüze yaşamı yanında Banu, çevresiyle barışık, dost canlı, sanatla içli dışlı, aydın, kendini yargılayabilen çağdaş bir Cumhuriyet kadınıdır.

Birinin yaşam sevinci yitirmiş, yaşamdan kopuk oluşuna karşın, öteki yaşama sanatla, dostlukla bağlanmayı bilen güçlü bir kadındır. Banu, hasta arkadaşını yaşama bağlamak için kendi yaşamını askıya alacak denli kendini ona adarken öte yandan, sanat ve sanatçı dostlarının desteğiyle yaşamını anlamlı kılmaya çalışır. Ancak hastalık çabalarından, özverlerinden daha baskın çıkar. Arkadaşını ölümüne dek desteklemek kararıyla yola çıkan emekli avukat sonunda ölüme teslim olmak zorunda kalır. Yazık ki, ölüm yalnız Halise’yi değil, Banu’nun ruhunu da teslim alır. Her an ölümle burun buruna yaşamak yaşlı ve yorgun kadını gerçek kişiliğinden koparmıştır. Yaşam onun için de anlamını yitirmiştir. Yakın arkadaşlarının, sanatın, sanatçı dostlarının varlığı bile onu içine düştüğü boşluktan kurtaramazken, biten bir yaşama karşın yeni tomurcuklana bir yaşam, torununun gelişi yaşlı kadını yeniden yaşama bağlayacaktır.

"Gölgesini Çiğneyen Kadın", bir anlamda Banu’nun yaşama direnişini, kendisi olmak adına verdiği savaşımı anlatıyor. Bu savaşımda güçlü ve zayıf yanları açık kalplilikle irdelerken çocukluğunun izlerini sürüyor. Yaşamının sonbaharını yaşadığı yaşlarda bir başka sanat insanıyla şiirle başlayan yakınlıklarının giderek aşka dönüşmesi ise sanatın yaşlı kadına hoş bir armağanı...

 

ZELİHA AKÇAGÜNER

Emekli resim-iş öğretmeni olan Akçagüner, yirmi beş yılı aşkın süredir edebiyat yaşamının içindedir. Masaldan gençlik romanına, öy-küden radyo oyununa kadar açılan geniş bir yelpazede yapıtlar üretmektedir. Değişik yayınevlerinden çıkmış otuzun üstünde kitabı vardır. Yazarın yapıtları değişik kurum ve kuruluşlardan birçok ödül almıştır.


Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Yazarın Diğer Kitapları

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder