BİZE GÖRE
BİZE GÖRE
100 TEMEL ESER KLASİK TÜRK EDEBİYATI
AHMET HAŞİM     
  • 15,00 TL
Barkod: 9789752105416   Sayfa Sayısı: 176

Ahmet Haşim, Türk düz yazısının en güzel örneklerini vermiş bir yazarımızdır.

"Bize Göre", Ahmet Haşim’in gazetelerde çıkan, her biri "deneme" tadındaki köşe yazılarından oluşuyor. Bu yazıların temel niteliği, düşünceyi az sözcükle anlatmak, yeni, şaşırtıcı ve güzel bir etki uyandırmaktır. Basmakalıp düşüncelere yer verilmeyen, güzel betimlemeler ve imgelerle örülü bu yazılar, Türk düz yazısının en önemli eserlerinden biridir.

AHMET HAŞİM

 

Ahmet Hâşim, 1887’de Bağdat’ta doğdu. 1869’da İstanbul’a geldi. Özel Türkçe dersleri aldı ve Numune-i Terakki Mektebinde okudu. Lise öğrenimi için Galatasaray Lisesine girdi. Eğitiminin ardından çeşitli memurluklarda bulundu. Daha sonraları Fransızca öğretmenliği, edebiyat öğretmenliği ve çevirmenlik yaptı.

Haşim’in ilk şiirlerinde, Servet-i Fünun şairlerinden Tevfik Fikret ve Cenap Şehabettin’in etkisi görülür. Bu şiirlerde çocukluk hatıralarını, aşk ve tabiatı işlemiştir. İlk şiir kitabı Piyâle’nin ardından İkdam gazetesinde fıkralar, denemeler ve makaleler yayımlamıştır.

Ahmet Hâşim’in Göl Saatleri ve Piyâle adlışiir kitaplarının dışında, gazetelerde çıkmış yazılarından oluşan Bize Göre adlı düz yazı kitabı ve gezi yazılarının yer aldığı Frankfurt Seyahatnamesi adlı yapıtları bulunmaktadır.

Araba Sevdası ve Çok Bilen Çok Yanılır adlı yapıtları romanları arasında yer almaktadır.

1933 yılında İstanbul’da yaşamını yitirmiştir.


Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder