SEYAHATNAME - SEÇMELER
SEYAHATNAME - SEÇMELER
100 TEMEL ESER KLASİK TÜRK EDEBİYATI
EVLİYA ÇELEBİ     
  • 25,00 TL
Barkod: 9789752105386

Nasrettin Hoca, halkın gerçekçilik, düşünce özgürlüğüne bağlılık, güler yüzlülük, sırasına göre yergicilik gibi özelliklerini kendinde toplamış ulusal bir tiptir; yani halkın kendisidir.Türk halkı, yaşamın çeşitli olayları karşısındaki görüş ve tutumunu çoğu zaman onun fıkralarıyla açıklar ve destekler. Bu bakımdan Nasrettin Hoca, halkın sağduyusunu temsil eder.Nasrettin Hoca, ince bir zeka kıvraklığının, mizah gücünün yer aldığı fıkralarında, toplum yaşamındaki karşıtlıkları, olumsuzlukları, aksaklıkları büyük bir ustalıkla sergiler.
Bu kitapta, 569 Nasrettin Hoca fıkrasına yer verilmiştir. Bu yönüyle de en kapsamlı derleme sayılabilir. En eski yazmalardan günümüz kitaplarına değin yazıya geçmiş fıkraların yanında, halk ağızlarında yaşayan fıkra külliyatı da incelenmiş, fıkralar akıcı bir Türkçeyle yeniden kaleme alınmış, aynı fıkranın varyantları da gösterilmiştir.

EVLİYA ÇELEBİ

 

Evliya Çelebi’nin doğum yeri ve tarihi hakkındaki bilgileri Seyahatname adlı yapıtından öğreniyoruz. Kendisinin belirttiğine göre, 10 Muharrem 1020 (25 Mart 1611)’de, İstanbul’da doğdu.

Evliya Çelebi’nin orta derecede bir eğitim gördüğü sanılmaktadır. İlköğrenimini, doğduğu mahalledeki sıbyan okulunda yaptıktan sonra, Unkapanı’ndaki Şeyhülislâm Hamit Efendi Medresesinde yedi yıl ders aldı. Hafızlık ve müezzinlik yoluna girdi. Sultan IV. Murat döneminde, öğrenimini Enderun’da sürdürdü. Sultanın buyruğu ile saraya alınarak has kilerde görevlendirildi.

Bu yıllarda gezip görme, yeni kişiler ve yerler tanıma isteği ile on yıl İstanbul’u dolaştı. 1640 yılından itibaren birçok yer gezdi, birçok sefere katıldı. Gezdiği yerleri ve bu gezilerde edindiği izlenimleri Seyahatname adlı eserinde ayrıntılı olarak anlatmıştır.

Evliya Çelebi’nin yaşamının elli iki yılı geziyle geçti. Nerede ve ne zaman öldüğü kesin olarak belli değildir. Seyahatname’sindeki kimi kayıtlara göre 1682 yılında öldüğü sanılmaktadır.


Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder