KUTADGU BILIG - SEÇMELER
KUTADGU BILIG - SEÇMELER
100 TEMEL ESER KLASİK TÜRK EDEBİYATI
YUSUF HAS HACİB     
  • 19,00 TL
Barkod: 9789752105317

Kutadgu Bilig, Türk-İslam edebiyatının elimizdeki ilk örneğidir. Toplum düzeni ve devlet yönetimi üzerine bilgi ve öğüt vermek amacıyla yazılmış bir kitaptır.

Yusuf Has Hacib, çağındaki taht kavgalarını ve kargaşalıkları görerek, toplumun ve insanların mutluluklarının temeli ve devletin dayanağı olan ahlak ilkelerini yeniden düzenlemek amacıyla bu kitabı yazmıştır. Kitapta, toplumdaki çeşitli sınıf, tabaka ve meslek gruplarının sahip olması gereken nitelikler, uyması gereken kurallar ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır. Yapıt, XI. yüzyılın Türk atasözlerini, gelenek ve göreneklerini içermesi bakımından da önemlidir.

Yusuf Has Hacib, Kutadgu Bilig’de İslam uygarlığı için de ortaklaşa benimsenen toplumsal ahlak öğretisini, Türk düşünce geleneğiyle bağdaştırmıştır.

Bu kitap, Kutadgu Bilig’den bütünsellik içinde hazırlanmış bir seçkiyi içeriyor. Yapıt hakkında açıklamalardan sonra özgün metin, günümüz Türkçesiyle birlikte verilmiştir.

YUSUF HAS HACİB
Yusuf Has Hacib, 1019 yılında Balasagun’da doğdu. İyi bir eğitim gördü. Ana dilinin dışında Arapça, Farsça ve Soğdakça öğrendi. İbni Sîna ve Farabî’nin öğretilerini yakından inceleyip benimsedi. Bilgisi, erdemi, dine bağlılığı ile toplum içind
Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder