FALAKA
FALAKA
100 TEMEL ESER KLASİK TÜRK EDEBİYATI
AHMET RASİM     
  • 10,00 TL
Barkod: 9789752106062

"Falaka", Ahmet Rasim’in çocukluk günlerini tüm ayrıntılarıyla anlattığı bir anı kitabıdır.
İlköğrenimine Sofular’daki mahalle okulunda başlayan Ahmet Rasim, kalfadan yediği dayak üzerine hastalanır ve okuldan ayrılır. gideceği yeni okul da dayak ve falakayla ünlenmiş bir okuldur. Rasim, okulun kapısından girer girmez falakada dayak yiyen birini görür ve okulu bırakıp eve kaçar.
Çocukluğunda yaşadığı tüm bu olaylar Ahmet Rasim’in okula karşı büyük bir korku beslemesine neden olmuş, "Falaka" adlı kitabında eğitim ve öğretimde uygulanan dayak yöntemini eleştirmiştir.
Yazılarında dış dünyayı rengi, sesi ve kokusuyla başarılı bir şekilde anlatan Ahmet Rasim, bu kitabında da okul günlerini ve dönemin geleneksel yaşamını incelikle işler.

AHMET RASİM

 

1865 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimine Sofular’daki mahalle okulunda başladı. İlköğrenimi sırasında yazı ve Arapça dersleri aldı. 1876 yılında Darüşşafaka’da eğitime başladı. Bu yıllarda edebiyata ilgi duydu. Çeşitli yazar ve şairlerin eserlerini okudu. Aynı yıllarda Fransızca öğrendi. Darüşşafaka’yı bitirdikten sonra Posta ve Telgraf Bakanlığında kâtipliğe başladı. Ancak Ahmet Rasim yaşamını yazar olarak kazanmak istiyordu. İlk yazısı Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayımlandı. Târik, Ceride-i Havadis gazetesiyle İmdatü’l- Midat, Musavver Malumat, Kitabe-i Gam, Servet-i Fünun dergilerinde de yazıları yayımlandı.

Öykü, roman, anı, fıkra, makale, söyleşi, gezi, monografi, tarih alanlarında eserler veren Ahmet Rasim’in bazı yapıtlarışunlardır: Şehir Mektupları, İlk Sevgi, Leyâl-i Istırap, Meşakk-ı Hayat, Afife, İki Günahsız Sevda, Gecelerim, Falaka, Tarih ve Muharrir.

Ahmet Rasim, 1932 yılında yaşamını yitirdi.


Bu kitaba yorum yapabilmek için lütfen giriş yapın.
Giriş Yap
Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 30 TL ve üzerinde olmalıdır.

Yazarın Diğer Kitapları

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Arkadaşına Gönder